W obecnym czasie panuje moda na minimalizm. Przejawia się on zarówno w formie jak i w fakturze akcesoriów wyposażenia wnętrz. Dlatego też wiele osób zastanawia się w jaki sposób udekorować mieszkanie, jak wyeksponować jego piękno.
Styl skandynawski we wnętrzach
Z pomocą przychodzi nam styl skandynawski, to właśnie w nim możemy zobaczyć jak w odpowiedni sposób połączyć minimalizm, a także jak podkreślić naturalne piękno drewna, wydobyć z wnętrza duszę. Subtelne jasne, wręcz białe kolory ścian, jasne podłogi, najlepiej drewniane, podobnie jak drewniane meble, takie jak stoły, krzesła czy rama łóżka sprawiają, że mieszkanie już od wejścia staje się przytulne, otula nas ciepłem. Wspomniane meble sprawiają jednocześnie, że mieszkanie jest wygodne do codziennego w nim przebywania i funkcjonowania. Minimalizm przejawia się w tym, że mieszkanie jest przytulne, ale nie zagracone wieloma niepotrzebnymi rzeczami.
Jadalnia w minimalistycznym wnętrzu
Przykład stanowi jadalnia: piękny drewniany stół otoczony również drewnianymi stołkami. Na nim jedynie podkładka (mata) dowolny kształt, jakiś wazon wypełniony świeżymi kwiatami, nic poza tym. Prostota i naturalność materiałów są piękne same w sobie, nie potrzeba krzykliwych form i kolorów, tylko naturalne materiały, przyjemne w odbiorze, nawet pomimo wydawałoby się zbyt prostych barw i kształtów.
Jak ocieplić wnętrze?
W stylu skandynawskim królują jasne i białe kolory. Żeby nie były zbyt sterylne w odbiorze należy wnętrze ocieplić. Najlepiej to zrobić dodatkami. Żywe, piękne kwiaty w naturalnych osłonkach ustawione zarówno na parapetach, jak również na podłodze sprawią, że wnętrze nabierze barw, dodatkowo słomkowe podkładki (maty), w dowolnym kształcie położone na stole sprawią, że kolor – ciepły słoneczny, idealnie pasujący do barw naturalnego drewna ociepli jadalnię. Naturalna dekoracja na stole, chociażby taka z gałązek, szyszek czy orzechów włoskich z łupiną powodują komfort osób zasiadających przy stole, sprawia, że koncentrują się oni na spożywanym posiłku, a nie na dekoracjach. Chociaż podkładka (mata) dowolny kształt również zwraca na siebie uwagę. Niby niewielka ozdoba, a jednak wprowadza przytulność do wnętrza.
Czym powinna się wyróżniać podkładka w jadalni?
Podkładka (mata) leżąca na stole nie powinna być zbyt krzykliwa. Ma ona stanowić tło dla potraw, które same w sobie są pełne barw i kolorów. Sama podkładka, powinna spełniać tylko dwie funkcje: być przyjemna w odbiorze, jak również zabezpieczać drewnianą powierzchnię stołu przed uszkodzeniem.
Reasumując, moda na krzykliwe formy i kolory odeszła w zapomnienie. To nie na nich powinniśmy się koncentrować, a na ludziach we wnętrzu, na serwowanych posiłkach, na widoku z okien, na naturze. Czas odrzucić plastikową, sztuczną rzeczywistość i wrócić do korzeni, do natury. To nie tylko nas wyciszy, ale także uleczy nasze nerwy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie podkładka (mata) dowolny kształt.
Comments are closed.