Medycyna estetyczna skupia się m.in. na zachowaniu młodego wyglądu na dłużej, a także redukcji już powstałych oznak starzenia. W tym celu często wykorzystywane są laserowe zabiegi odmładzające. Wiązka energii o odpowiedniej częstotliwości znajduje zastosowanie przy wielu problemach estetycznych jednocześnie. Na czym polega ta technika i kiedy sprawdza się laserowe odmładzanie? Przybliżamy ten temat! 

 

Czego potrzebuje skóra z oznakami starzenia? 

Proces starzenia się organizmu w pierwszej kolejności widoczny jest na skórze, co ma związek m.in. z jej nieustannym kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. Wbrew pozorom synteza składników odpowiedzialnych za jędrność i gęstość tkanek spowalnia już u osób bardzo młodych, nawet po 20. roku życia. 

Z czasem włókna kolagenu i elastyny znajdujące się głównie w głębokich warstwach skóry właściwej ulegają rozciągnięciu, a ich komórki nie są już wymieniane na nowe tak efektywnie, jak to ma miejsce w młodości. Proces ten postępuje stopniowo. Szacunkowo produkcja wymienionych elementów spowalnia o połowę u osób w średnim wieku, a starszych zanika. 

Ponadto wraz z upływem lat dochodzi do naturalnego deficytu tkanki tłuszczowej. W konsekwencji skóra traci źródło energii i podporę, przez co zaczyna opadać i wiotczeć. Utrudniony transport składników odżywczych do zewnętrznych warstw skóry ma związek również z rozluźnieniem spoiwa międzykomórkowego oraz wspomnianego osłabienia kolagenu i elastyny. 

Celem odmładzania laserowego jest spowolnienie procesu starzenia i cofnięcie już powstałych niedoskonałości poprzez:

 • stymulację syntezy kolagenu i elastyny,
 • poprawę odżywienia i dotlenienia tkanek,
 • obkurczenie naczyń krwionośnych,
 • redukcję niedoskonałości, np. przebarwień i zmarszczek. 

 

Jakie niedoskonałości można zniwelować laserem? Czym jest odmładzanie?

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, na laserowe odmładzanie decydujemy się wówczas, gdy na powierzchni skóry pojawiają się widoczne oznaki wymienionych procesów starzenia się skóry, czyli m.in.:

 • utrata napięcia,
 • worki i cienie pod oczami,
 • opadanie tkanek,
 • odwodnienie skóry,
 • zmarszczki i bruzdy,
 • przebarwienia,
 • utrata naturalnego blasku (ziemisty odcień skóry).  

Zabiegi z użyciem laserów, m.in. ze względu na ograniczoną inwazyjność, znajdują zastosowanie także w profilaktyce anti-age u osób, które nie zauważają jeszcze oznak starzenia, ale chcą przeciwdziałać temu procesowi. 

 

Jak działa laser do odmładzania skóry? Na czym polega ta technika? 

Przede wszystkim warto pamiętać, że laserowe odmładzanie nie jest metodą idealną dla każdego. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu technologia taka sprawdza się najlepiej przy pierwszych oraz średniozaawansowanych oznakach starzenia, a wspólnie z innymi metodami zabiegowymi także przy tych stosunkowo zaawansowanych. 

Efektywność laserowego odmładzania skóry jest sprawą indywidualną, zależną głównie od wieku biologicznego tkanek. Rodzaj sprzętu i długość emitowanych przez nie fal dobiera się także w zależności od danego problemu – przeprowadza się laserowe zabiegi na zmarszczki, wiotkość, czy przebarwienia. Wykorzystując technologię laserową nie ma potrzeby ingerencji chirurgicznej. Tym samym, po odpowiednio przeprowadzonym zabiegu możliwe jest naturalne odmłodzenie twarzy lub innej partii ciała – pozwala na to stymulacja procesów odnowy tkankowej.   

Często stosowany laser do odmładzania skóry to sprzęt frakcyjny. Jego energia prowadzi do powstawania kontrolowanych uszkodzeń w formie frakcji, czyli mikrokanalików oddzielonych nienaruszonymi przestrzeniami. Pozostawienie wolnych frakcji bierze udział w procesach przebudowy biologicznej – napływają przez nie m.in. przeciwciała, czynniki wzrostu oraz inne substancje odpowiedzialne za uzupełnienie wybiórczych mikrooparzeń wewnątrztkankowych. 

Wyjaśniając, laserowe zabiegi odmładzające polegają na oddziaływaniu na tkanki energią, która powoduje kontrolowany wzrost temperatury na różnych poziomach skóry i/lub naskórka. Mogą więc być to metody powszechnie uznawane za nieinwazyjne, czyli takie, które nie ingerują w naskórek, a także te powodujące złuszczanie wierzchnich jego wierzchnich warstw. 

 

Jeśli interesuje Cię laserowe odmładzanie, o szczegóły dostępnych zabiegów możesz zapytać w Klinice Miracki w Warszawie, Łodzi, Katowicach lub Krakowie.  

 

Comments are closed.

ubezpieczenie szkolne zobacz wiecej zobacz wiecej