Posiadacze niechcianych tatuaży, którzy decydują się na ich usunięcie, często zastanawiają się, po ilu zabiegach pojawiają się efekty. Skuteczność laserowego usuwania tatuażu zależy od wielu czynników. Jedne tatuaże stają się już prawie niewidoczne po 2-3 zabiegach, inne dopiero po 10. Jak długo trzeba czekać na efekty laserowego usuwania tatuażu i od czego to zależy? Wyjaśniamy.

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu?

Barwnik tatuażu znajduje się w głębokich warstwach skóry, więc może utrzymywać się w niej nawet do końca życia. Dlatego też nie sposób jest pozbyć się tatuażu, działając powierzchniowo, np. poprzez peeling. Sposobem na skuteczne usunięcie pigmentu spod skóry jest natomiast seria zabiegów laserowych. Laser dociera do głębokich warstw skóry, gdzie jest pochłaniany przez barwnik tatuażu. Pod wpływem wytworzonej energii pigment zostaje rozbity na drobne cząsteczki, które następnie usuwane są przez organizm za pośrednictwem układu limfatycznego.

W zależności od wielkości tatuażu i indywidualnego progu bólu zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia. Pojedyncza sesja trwa około 30 minut. Pomiędzy zabiegami konieczne są kilkutygodniowe przerwy, aby skóra miała czas, żeby się zregenerować. Zarówno przed, w trakcie, jak i po laseroterapii należy chronić skórę przed działaniem słońca. Zabieg na opalonym ciele jest mniej skuteczny i stwarza ryzyko uszkodzeń naskórka, poparzeń oraz przebarwień.

Kiedy pojawiają się efekty laserowego usuwania tatuażu?

Skuteczność laserowego usuwania tatuażu zależy od wielu czynników. W niektórych przypadkach niechciany rysunek może zniknąć już po 3 zabiegach. Trudne tatuaże usuwane są w seriach 10 lub nawet więcej zabiegów. Przerwy pomiędzy zabiegami wynoszą kilka tygodni, przez co w przypadku najbardziej opornych tatuaży ich całkowite usunięcie może potrwać nawet rok lub dłużej.

Najłatwiej i najszybciej usuwa się tatuaże w kolorze czarnym i granatowym, chociaż nowoczesne lasery pikosekundowe są również w stanie usunąć tatuaż kolorowy – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki na warszawskim Ursynowie. Więcej sesji zabiegowych mogą wymagać tatuaże duże i wypełnione na całej powierzchni. Trudności mogą pojawić się podczas usuwania prac amatorskich, które umiejscowione są na różnych głębokościach, przez co laser może mieć problem z ich równomiernym usunięciem.

Klinika medycyny estetycznej czy salon tatuażu – gdzie wybrać się na zabieg?

Laserowe usuwanie tatuażu powinno zostać wykonane przez lekarza. Wiele salonów tatuażu oferuje obecnie ten zabieg, jednak osoby go wykonujące niekoniecznie mają odpowiednie kwalifikacje do obsługi specjalistycznych laserów medycznych. Poza tym zdarza się, że korzysta się w takich miejscach z niecertyfikowanych urządzeń. Decydując się na laserowe usuwanie tatuażu w klinice medycyny estetycznej, możesz mieć pewność, że zajmie się Tobą wykwalifikowany personel. Przed zabiegiem odbędzie się konsultacja w celu wykluczenia przeciwwskazań i zaplanowania całej terapii. Lekarz dokładnie wyjaśni, jakich efektów można się spodziewać na każdym z etapów leczenia oraz przekaże wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji po zabiegu laserowym.

Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów w klinice medycyny estetycznej, odwiedź tę stronę.

Comments are closed.

zobacz zobacz wiecje ubezpieczenie szkolne