Wejście na polski rynek aplikacji Uber było rewolucją. Pojawienie się tańszej i wygodniejszej alternatywy dla klasycznych taksówek miało duże znaczenie dla klientów oraz samych taksówkarzy. Zachwianie branżą transportu osób prywatnych spowodowało zmiany w polskim prawie. Czym jest przepis zwany potocznie „Lex Uber”? Sprawdź!

Lex Uber: jak było wcześniej?

Lex Uber, czyli zmiana ustawy o transporcie drogowym, została wprowadzona do polskiego prawa 1 października 2020 roku. Przed wejściem w życie nowych przepisów każda osoba mająca prawo jazdy kategorii B i dysponująca własnym środkiem lokomocji mogła stać się częścią firmy Uber i świadczyć usługi przewozowe. Wożenie ludzi z punktu A do puntu B dla wielu osób stało się cennym źródłem dodatkowego zarobku. Brak skomplikowanych procedur zachęcał wielu kierowców do zasilenia grupy „taksówkarzy” Ubera. Z kolei dostępność wielu kierowców była korzystna dla użytkowników – przejazdy były tanie, a czas oczekiwania na wolny samochód bardzo krótki.

Jak jest teraz?

Niestety, pojawienie się tańszej alternatywy dla klasycznych taksówek spowodowało falę niezadowolenia wśród korporacji, które zaczęły tracić klientów. Odpowiedzią na niezadowolenie w środowisku taksówkarzy jest właśnie Lex Uber. Od niemal dwóch lat dołączenie do zespołu firm takich jak Uber, Free Now czy Bolt jest możliwe tylko dla osób, które wyrobią specjalną licencję i wykupią droższe ubezpieczenie. Ponadto, każda osoba pragnąca pracować  w charakterze kierowcy widocznego w aplikacji musi oznaczyć swoje auto według określonych wytycznych. Zmiany w prawie pociągnęły za sobą wyraźny wzrost kosztów usług transportowych i ograniczenie dostępności wolnych pojazdów.

 

 

Comments are closed.

https://xann.pl/sitemap Ochranné kryty na záhradné stoličky a kreslá  Záhradné lampiony