W profesjonalnych sklepach rowerowych spotkać można nie tylko klasyczne buty platformowe, które mają podeszwy dostosowane zarówno do jazdy, jak i również do chodzenia. Na półkach sklepowych dostępne są również buty wpinane, które posiadają sztywną podeszwę idealnie dopasowaną do nowoczesnych systemów zapięcia SPD.

Czym charakteryzują się buty zatrzaskowe z systemem SPD?

Klasyczne buty SPD doskonale nadają się do MTB. Klasyczne modele wyróżniają się nie tylko miękką podeszwą, ale również metalowym blokiem oraz specjalnym systemem szybkiego wypinania. W dużej mierze to właśnie dzięki temu systemowi można błyskawicznie wypiąć obuwie w przypadku upadku. Wielu producentów oferuje również sztywne buty szosowe, które wyróżniają się lekką konstrukcją. Modele tego typu pozbawione są bieżnika.

Klasyczne buty szosowe, w odróżnieniu do zwykłych butów MTB niestety nie nadają się za bardzo do chodzenia na pieszo. Jeżeli chodzi o same bloki, to przeważnie mocowane są one na trzy albo dwie śruby.

Rodzaj zapięcia ma znaczenie?

Aby wybrać porządne buty SPD warto zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia. Jest to jeden z tych elementów, który odpowiada za dobre trzymanie obuwia na stopie. Uważać należy w szczególności na buty sznurowane. Wynika to oczywiście z tego, że sznurówki mogą niestety wkręcać się w łańcuch albo korby. Wielu producentów oferuje specjalne buty ze sznurówkami, które można chować do środka obuwia. Największym atutem sznurówek jest to, że oferują one szerokie pole jeżeli chodzi o regulację napięcia. Słabej jakości sznurówki niestety mogą poluzować się w trakcie jazdy.

Ciekawym wyborem są buty SPD zapinane na rzep, które bardzo łatwo wyregulować. Pamiętać należy jednak o tym, że słabej jakości rzepy bardzo szybko się zużywają. W ostatnim czasie producenci coraz częściej stawiają na niezawodne klamry. Jest to jedno z najsolidniejszych zapięć, które umożliwia szybką i wygodną regulację. W wielu modelach istnieje możliwość regulowania zapięcia nawet w trakcie jazdy.

Dla profesjonalnych kolarzy zarezerwowany jest system BOA, który działa podobnie do powyżej opisanych sznurówek. Pamiętać należy jednak o tym, że o nowoczesny mechanizm BOA należy odpowiednio dbać.

Jak dobrać najlepsze buty SPD?

Aby wybrać porządne buty SPD warto zwrócić uwagę na cholewkę. Kluczem do sukcesu jest to, aby cholewka nie była zbyt wysoka. Najlepiej dopasować ją bezpośrednio do stawu skokowego. W ten sposób raz na zawsze będzie można zapomnieć o bolesnych obtarciach wokół kostki.

Dobre buty rowerowe powinny idealnie przylegać do stopy. Nie mogą one jednak powodować zbyt dużego ucisku ponieważ wówczas może dojść do drętwienia nóg. Stopa rowerzysty zawsze powinna być stabilna.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty spd.

Comments are closed.

zobacz wiecje zobacz wiecej ubezpieczenie szkolne