Palmy to rośliny, które od lat cieszą się ogromną popularnością. Nie ma się czemu dziwić! Są naprawdę bardzo piękne i interesujące, a do tego nietrudne w uprawie. O czym nie można zapomnieć hodując palmę w domu?

Jak zapewnić idealne warunki palmie?

Chcąc prawidłowo zadbać o swoją roślinę w pierwszej kolejności należy się zorientować jaka palma zagościła w naszym domu. Palmy to rośliny, które występują prawie w 3 000 gatunków. Niektóre z nich rosną w miejscach nasłonecznionych, inne w gęstych lasach tropikalnych, gdzie dociera niewiele słońca.

To właśnie od gatunku palmy zależy, czy ustawimy ją w miejscu słonecznym czy raczej zacienionym. Chamedora będzie świetnie czuła się w miejscu zacienionym, ale area lubi dużo słońca.

Wszystkie palmy lubią częste podlewanie oraz dużą wilgotność powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że nie czują się dobrze, gdy korzenie są umieszczone w wodzie, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie podlewanie.

Doniczka dla tego gatunku powinna być długa i wąska tak, by korzenie rośliny swobodnie się w niej mieściły. Na spodzie donicy należy umieścić warstwę drenażu, który będzie chronił palmę przed zbyt dużą ilością wody. Trzeba pamiętać, że po podlaniu rośliny, gdy woda wydostanie się na spodek koniecznie musi zostać usunięta. Jej nadmiar nie służy palmie.

Zimowanie palm

Zima nie jest łatwym czasem dla palmy hodowanej w mieszkaniu. Ogrzewanie centralne powoduje, że wilgotność powietrza bardzo spada. Dzień staje się krótszy, roślina nie ma dostępu do dostatecznej ilości słońca. W tym czasie liście bardzo często żółkną, a następnie zaczynają opadać.

W okresie zimowym bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Sprawdza się zatem nawilżacz powietrza, który podniesie poziom nawilżenia do 50 – 60 %. Dzięki temu nie tylko palma poczuje się lepiej, ale również mieszkańcy poczują dużą ulgę.

Trzeba pamiętać, że dla palm najlepszą temperaturą zimowania jest około 20ºC. Należy uważać, by temperatura nie spadła poniżej 18ºC. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie rośliny. Im chłodniej jest w mieszkaniu, tym rzadziej podlewamy palmę.

Palmy naprawdę bardzo dobrze radzą sobie na zewnątrz. Warto o tym pamiętać i po zimie, gdy zrobi się ciepło, wynieść palmę na balkon lub do ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, by zrobić to stopniowo, przyzwyczajając palmę do zmiany temperatury. Najpierw warto ustawić roślinę w przedsionku lub garażu, a dopiero po kilku dniach wynieść ją na powietrze, gdzie będzie dobrze się czuła i jednocześnie będzie interesującą ozdobą balkonu lub tarasu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/autocasco-na-miesiac/ zobacz wiecej Meble Balkonowe