Systemy informatyczne wspierają różne obszary działalności firm. Wśród nich znajdują się także systemy WMS, które dzisiaj stosowane są w wielu branżach.
Czym jest WMS?
WMS jest angielskim skrótem, który pochodzi od Warehouse Management System, co można przełożyć jako system do zarządzania magazynem.
Systemy magazynowe tego typu mają na celu wsparcie pracy magazynów, oferując do dyspozycji gamę funkcji oraz bazę danych do przechowywania informacji o towarach.
Poprzez system WMS logistyka odbywająca się w magazynie może działać jeszcze sprawniej. Przyspieszają one wiele czynności, również część z nich automatyzują, co powoduje, że zarządzanie magazynem jest prostsze, szybsze i efektywniejsze.
Rodzaje systemów WMS
Obecnie firmy mają do dyspozycji różne rodzaje systemów WMS do logistyki magazynowej, dzięki czemu mogą być one dobrane specjalnie do ich potrzeb.
Systemy te mogą działać jako osobne narzędzie, ale mogą być też modułem w systemie ERP, który przeznaczony jest do zarządzania całą firmą.
Pod kątem architektury WMS najczęściej pozwala na pracę na różnych urządzeniach – nie tylko na komputerach, ale też na smartfonach, skanerach, kolektorach danych. Dane mogą być wtedy przechowywane w chmurze, co daje do nich dostęp z dowolnego miejsca.
Jakie funkcje mają systemy WMS?
W przypadku oprogramowania jak system WMS logistyka magazynowa może być wspomagana za pomocą poniższych funkcji:
– Wprowadzanie towarów do magazynu,
– Kontrola stanów magazynowych,
– Alarmowanie o niskim stanie towarów,
– Tworzenie dróg do kompletacji towarów,
– Zarządzanie lokalizacjami w magazynie,
– Inwentaryzacja towarów,
– Projektowanie etykiet,
– Przygotowywanie dokumentów magazynowych,
– Generowanie raportów.
Dodatkowo systemy te mogą wykorzystywać moduły dodatkowe. Dzięki nim uzyskują szerszą funkcjonalność, na przykład mogą służyć do wystawiania faktur, składania zamówień, rezerwacji towarów, ich wynajmu.
Korzyści systemów WMS
Poprzez wdrożenie w magazynie systemu WMS logistyka może ulec znacznej poprawie, co sprzyja efektywnemu rozwojowi całej firmy.
Oprogramowanie to pozwala oszczędzać czas na codziennych czynnościach prowadzonych w magazynie, zmniejsza ryzyko związane z pojawieniem się błędów, redukuje koszty związane z magazynowaniem, pomaga utrzymać właściwe stany magazynowe. Przekłada się to także na podwyższenie poziomu obsługi klienta.
Korzystanie z systemów WMS do zarządzania magazynem nie pociąga również za sobą wysokich kosztów, dlatego jest to rozwiązanie dostępne dla mikro i małych firm.
Więcej informacji znajdziesz na stronie system wms logistyka.