Praca u naszych sąsiadów, zaraz za Odrą, jest lepiej płatna. Może nie na każdym stanowisku, ale wielu naszych rodaków wie, że mogą liczyć tam na lepsze zarobki. Osoby, które znajdują tam zatrudnienie powinny zapoznać się z takim tematem, jak zwrot podatku z Niemiec.
Należne pieniądze dla pracowników
Jeżeli ktoś znalazł legalne zatrudnienie w kraju niemieckim, czy też prowadzi/prowadził tam działalność gospodarczą, powinien dowiedzieć się, czy przysługuje mu zwrot podatku z Niemiec. W zdecydowanej większości jest to odpowiedź pozytywna. Tematu nie można bagatelizować, ponieważ mogą to być spore sumy pieniędzy, jakie można przeznaczyć na sobie wiadomy cel. Jak postarać się o taki zwrot? Najlepiej przy pomocy biura rachunkowego. Takiego, który specjalizuje się w niemieckim zatrudnieniu. Takich biur w naszym kraju nie brakuje.
Zwrot podatku z Niemiec – potrzebne dokumenty
Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc ubiegać się o zwrot? Na liście znajduje się:
- zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce – koniecznie musi na nim znajdować się pieczątka urzędu skarbowego,
- Lohnsteuerbescheinigung – niemiecka karta podatkowa, gdzie zawarte są informacje wystawione przez pracodawcę,
- kopia dowodu osobistego z oryginałem do wglądu.
Jeżeli ktoś nie jest w stanie okazać niemieckiej karty podatkowej, nie musi się niczego obawiać. Zamiast tego można załatwić Abrechnung – miesięczny odcinek z wypłaty za ostatni miesiąc pracy w danym roku podatkowym. Z takimi dokumentami można postarać się o zwrot należnych pieniędzy.